BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Notowanie dyktanda melodycznego

    

titleW serii „Cudowny lek na dyktanda melodyczne” opisałam podstawowe elementy, o których należy pamiętać pisząc dyktanda melodyczne. Między innymi: interwały, akordy, gamy, powtórzenia, progresje. Teraz czas na poruszenie kwestii dotyczącej samej czynności pisania dyktanda...

 

Być może to o czym napiszę wydawać się może oczywiste, ale zbyt często widywałam pracowicie zamalowane piękne główki nut w dyktandzie nie napisanym nawet do połowy. Nawet, jeśli dla Ciebie oczywiste wydają się te uwagi, może znajdziesz kilka drobiazgów, z których nie korzystałeś, albo uświadomisz sobie ile te drobiazgi zmieniają....
 

  • Sposób zapisu wysokości dźwięku – uświadom sobie proszę, że nie ma sensu w trakcie wybrzmiewania melodii malować na pięciolinii idealnie proporcjonalnych główek nut. Zdecydowanie chodzi o to, żebyś zaznaczył po prostu wysokość dźwięku, a nie marnował czas na idealne kółko w miejscu „główki” nuty. Nawet, jeśli Twój nauczyciel wymaga bardzo schludnych nutek – zawsze możesz je dorysować później – w momencie, kiedy czekając na następne granie i tak nie masz już nic sensownego w głowie, co mogłoby posunąć Cię dalej przy pisaniu dyktanda, lub na samym końcu. Wtedy możesz dopełnić wymogów estetycznych własnych lub nauczyciela, jeśli jest taka potrzeba. Dla porównania zobacz poniżej różnicę w zapisie nutowym – wygląd graficzny i czas, jaki mi to zajęło. W pierwszym przypadku zapisujemy tylko kreseczki po to, żeby tylko znać wysokość dźwięku i móc zapisywać dźwięki w trakcie pisania dyktanda, a nie marnować czas na kolorowanie główek dźwięków. Różnica w czasie: 12 sekund w pierwszym przypadku i 43 sekundy w drugim przypadku. Innymi słowy stosując pierwszy zapis w tym samym czasie zapiszesz ponad 3 razy więcej nut!

notatki1

notatki2

 

  • Zaznaczanie dźwięków, które się powtarzają nawet kiedy nie znamy ich wysokości. Jeśli nie znasz wysokości dźwięku, ale wiesz, że się pojawia w innych miejscach zaznacz to sobie nad pięciolinią taki dźwięk w jakiś sposób np. jako trójkąt, czy inny jakiś znak. Może się zdarzyć że w dyktandzie będziesz potrzebował kilka takich znaków. Unikaj zaznaczania kolorami – zmiany na kredki, czy długopisy jest zbyt czasochłonne, żeby marnować czas w trakcie grania. Na czerwono zaznaczyłam uzupełnione później dźwięki.

notatki3

  • Spotkałam się z ciekawym zapisem rytmu – bez pisania laseczek przy główkach, a tylko zapisywanie „dodatków” do laseczek, czyli kwintesencji zapisu rytmu:) Osobiście nie stosowałam tej metody nigdy, ale może Tobie będzie pasowała. Przykład poniżej:

notatki4

i z uzupełnionymi laseczkami:

notatki4b

  • Zaznaczenia powtórzeń, modulacji już zapisanego wzoru np. jako numer wzoru w kółku jak poniżej - uzupełnione później dźwięki zaznaczone na czerwono:

notatki5

 

  • Zapisywanie notatkami i oznaczeniami melodii i później dopisując nuty.

notatki6aa

Ja osobiście oznaczam strzałkami kierunek, jeśli słyszę interwał lub akord opisuję również jak wyżej. Gamę oznaczam jako "g" też w górę lub z dół. W związku z tym poniżej mamy to co otrzymujemy z tych zapisków (oczywiście nie wszystko - parę rzeczy jeszcze trzeba było ustalić - jakie? pomyśl sam). 

notatki6a

Każdy może stworzyć swój własny intuicyjny dla siebie system opisu. Chodzi tylko o to, żeby dać sobie szanse napisać jak najwięcej w trakcie grania dyktanda, to daje szanse na napisanie dyktanda do końca ;)

 

Jeśli macie jakieś ciekawe patenty pisania dyktand, którymi chcielibyście się podzielić piszcie do nas lub wpisujcie w komentarzach. Pamiętajcie, żeby nowe techniki pisania najpierw przećwiczyć sobie w domu, zamiast próbować dopiero jak to działa na sprawdzianie.  Pomoże Wam w tym nasze ćwiczenie Dyktando melodyczne. Powodzenia!