BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Słów kilka o dyktandach melodycznych

    

koloDyktando melodyczne (a właściwie melodyczno-rytmiczne) to jedno z najtrudniejszych zadań z kształcenia słuchu, bo łączące w sobie i obnażające braki z większości podstawowych obszarów kształcenia słuchu. Dlatego właśnie stworzyliśmy dla Was ćwiczenie, które pomoże trenować Wasze umiejętności w pisaniu melodii ze słuchu.

Ćwiczenie Dyktando melodyczne można znaleźć na stronie www.GimnastykaSluchu.pl wybierając z górnego menu Rytmy i Melodie i dalej Dyktando Melodyczne tak jak poniżej:

 menu dyktando zaznaczenie small

Wówczas zobaczysz listę dostępnych dla Ciebie dyktand melodycznych. Dla osób, które nie są zarejestrowane lub mają Srebrne konto, część dyktand będzie miało status ZABLOKOWANE. Warto wiedzieć, że posiadając zarejestrowane konto dostępnych jest więcej darmowych opcji. Wszystkie dyktanda są dostępne jedynie dla osób ze ZŁOTYM KONTEM.

 lista dyktand small

 Na liście podane są podstawowe parametry dyktand:

  1. ID – numer kolejny dyktanda
  2. status (nowe, rozpoczęte, zakończone, zablokowane)
  3. nazwa – nazwa dyktanda
  4. liczba taktów
  5. instrumenty – instrumenty, na których grane jest dyktando. Chcemy, żebyście mieli możliwość ćwiczenia na różnych barwach instrumentów, bo to znacznie rozwija umiejętności słuchowe
  6. liczba głosów – liczba głosów dyktanda

Po zaznaczeniu dyktanda, które wybierasz do ćwiczenia i przyciśnięciu przycisku START poniżej listy rozpocznie się ładowanie nut i melodii do dyktanda.

Ze względu na to, że większość uczniów ma problem, żeby zdążyć napisać całe dyktando w przewidzianym w szkołach czasie – do tego ćwiczenia potrzebna jest kartka papieru pięciolinię, po to, żebyś ćwiczył w warunkach, w których później będziesz sprawdzany w szkole. W ten sposób możesz ćwiczyć swoje strategie pisania dyktand melodycznych. Po kliknięciu na wybrane przez Ciebie dyktando pojawi się pierwszy ekran zadania:

start dyktanda small

Twoim zadaniem w tym miejscu jest ustalenie metrum, tonacji (klucz – czyli nazwę pierwszego dźwięku tonacji i tryb tonacji (dur/moll)). Oprócz tego należy podać pierwsze nuty wszystkich głosów dyktanda. Jako pierwszy głos wyznaczyliśmy zawsze głos najwyższy. Żebyś miał szansę wskazać wszystkie te elementy dostępne masz tempo dyktanda i dźwięk a1 („a” razkreślne – czyli wysokość dźwięku podawaną przez kamerton). Przycisk Zagraj powoduje przesłuchanie całego dyktanda. Nie ma żadnych ograniczeń dla używania tych przycisków. Kiedy ćwiczysz pamiętaj, że ważne jest samodzielne znalezienie tych „parametrów” utworu. Z czasem będziesz potrzebować coraz mniej sprawdzeń. Najważniejsze to próbować - więc próbuj!

Po wybraniu odpowiedzi:

odpowiedzi 1 ekran small

 pojawia się możliwość sprawdzenia ich poprawności – poprzez Sprawdź moje odpowiedzi:

odpowiedzi 2 ekran small

Odpowiedź pokazana jest jako nuty, a przy wybranych przez Ciebie odpowiedziach tak jak powyżej pokażą się zielone „ptaszki”, kiedy odpowiedzi będą poprawne lub czerwone krzyżyki, kiedy nie uda Ci się poprawnie wskazać odpowiedzi. Na tym etapie możesz oczywiście sprawdzić sobie jeszcze raz słuchowo swoje odpowiedzi używając przycisków: Zagraj, A (440 Hz) i Tempo. Kiedy jesteś już pewien przepisz na swoją kartkę tonację i metrum oraz pierwsze dźwięki.

UWAGA: w każdym dyktandzie na odpowiedziach na tym ekranie pierwsze dźwięki pokazane są jako ćwierćnuta, nawet jeśli w dyktandzie ćwierćnutą to nie jest. Spisz tylko główkę dźwięku – resztą zajmiesz się we właściwej części dyktanda, czyli wciskając przycisk Dalej......

Pojawia się następna plansza, na której dyktando podzielone jest na takty. Ponieważ założenie tego dyktanda jest czysto ćwiczebne, a nie sprawdzające to znajduje się tu kilka usprawnień. Na dole zaznaczone są numery taktów. Żółte przyciski nad nimi oznaczają fragmenty dźwiękowe dyktanda odpowiadające numerom taktów poniżej.

dyktando mel 2 ekran small

W zielonym kółku każdego przycisku zliczane ilości grań każdego takiego fragmentu. Zasada jest taka, że najwyżej znajduje się całe dyktando, poniżej połowa dyktanda. Najniżej znajdują się pojedyncze takty, a w drugiej linii zawsze dwa takty. Dla dyktand 4 taktowych druga i trzecia linia są takie same ;) Staraj się używać jak najmniej grań, zwłaszcza dla pojedynczych taktów. Zostały tu wprowadzone dla ułatwienia do ćwiczeń w ramach oszczędności czasu, ale ćwicząc miej na względzie to jak Twój nauczyciel przeprowadza takie ćwiczenia i nie nadużywaj dwój najniższych linii...

Kolejne ułatwienie to Koło ratunkowe, z którego można skorzystać 3 razy dla całego dyktanda. Mianowicie są to nuty wybranego przez Ciebie taktu. Korzystaj, jeśli naprawdę masz problem z rozszyfrowaniem nut i uniemożliwia Ci to dalsze pisanie dyktanda. Mam nadzieję, że dzięki w momencie zwątpienia nie zaprzestaniecie ćwiczeń. Wygląda to tak jak poniżej:

kolo ratunkowe

Po wybraniu numeru taktu pokazuje się odpowiedź nutowa dla tego właśnie taktu:

kolo ratunkowe 2

Kiedy masz gotowe dyktando na swojej kartce i czujesz już, że to jest wszystko co mogłeś napisać wciśnij Skończyłem(am) – Pokaż odpowiedź. Jeśli z jakiegoś powodu musisz skończyć ćwiczyć, a nie udało Ci się skończyć dyktanda możesz skorzystać z przycisku Skończę później. Zawsze możesz skorzystać z przycisku Wyczyść moje odpowiedzi - wówczas wszystkie zaznaczone przez Ciebie odpowiedzi zostają wyzerowane, a Ty zostaniesz przeniesiony do głównej listy melodii. Może być to potrzebne na przykład, kiedy zorientujesz się, że dyktando jest zbyt trudne na Twój poziom.

 odpowiedz nutowa small 

Skończyłem(am) – Pokaż odpowiedź to przycisk, który przeniesie Cię do odpowiedzi nutowej: przy porównaniu twoich nut z odpowiedzią mogą znaleźć się rozbieżności, kiedy się pomylisz, dlatego w tym miejscu poprzez wciśnięcie przycisku Zagraj możesz jeszcze raz posłuchać całe dyktando. Po kliknięciu na wybrany przez Ciebie takt, tylko ten takt zostanie zagrany. Da Ci to możliwość konfrontacji pomiędzy odpowiedzią naszą i Twoją.

Mam nadzieję, że tak skonstruowane narzędzie do ćwiczeń sprawi, że będziesz ćwiczył pisanie dyktand melodycznych! Bo właśnie ćwiczenie da Ci możliwość pewniejszego poczucia się na tym gruncie. Pamiętaj jednak – dobre napisanie dyktanda melodycznego wymaga od Ciebie umiejętności Rozpoznawanie interwałów, Porównywania interwałów, Rozpoznawania Trójdźwięków, znajomości Rytmów..... Więc nie ograniczaj się do Dyktand Melodycznych – równolegle korzystaj z pozostałych naszych ćwiczeń, a dyktanda melodyczne nie będą dla Ciebie już tak trudne. Powodzenia!:)