BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Trójdźwięki

    


Trójdźwięk to najprostsza wersja akordu. Do stworzenia akordu potrzebujemy dwóch interwałów. Trójdźwięk, jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech dźwięków. Trójdźwięki podstawowe składają się z dwóch tercjiUkład i rozmiary tych tercji decydują o rodzaju trójdźwięku. Podobnie jak z gamami, podstawowymi trójdźwiękami są trójdźwięk durowy i trójdźwięk molowy.

Trójdźwięk durowy składa się kolejno z tercji wielkiej i tercji małej. Podobnie jak nazwy interwałów wynikają z odległości od pierwszego stopnia skali, tak trójdźwięki budowane są na I, III i V stopniu gamy. W zależności od tego na jakiej gamie – taką ma nazwę.

Trójdźwięk durowy oznaczamy za pomocą znaku „+

+ = 3 + 3>

gama dur do trojdzwieku D durowy
gama Hdur do trojdzwieku H durowy

 

Trójdźwięk molowy ma układ odwrotny do durowego, czyli jest to tercja mała i tercja wielka. Zbudowany jest w oparciu o I, III, V stopień gamy molowej. Oznaczamy go jako „o”.

 

o = 3> + 3

 

dmolowa do trojdzwieku dmolowy
hmolowa do trojdzwieku hmolowy

 

Ponadto są jeszcze dwa rodzaje trójdźwięków składających się z tercji: trójdźwięk zmniejszony i trójdźwięk zwiększony.

Trójdźwięk zwiększony zbudowany jest z dwóch tercji wielkich. Czyli oparty jest o gamę durową przy podwyższeniu V stopnia. Podwyższenie V stopnia zaznaczono kolorem czerwonym. Trójdźwięk zwiększony oznaczamy jako +5<"

 

zwiekszony

 

d zwiekszony h zwiekszony

 

Trójdźwięk zmniejszony natomiast składa się z dwóch tercji małych. Czyli oparty jest o gamę molową z obniżonym V stopniem. Oznaczamy go jako o5>"

 

zmniejszony

 

d zmniejszony h zmniejszony

W ten oto sposób znamy podstawowe 4 trójdźwięki muzyczne. Oczywiście każdy z nich można tworzyć od dowolnych wysokości dźwięku. Są one bazą do wszystkich pozostałych akordów, warto więc sie z nimi polubić... Zapraszamy więc do działu Akordy do wykonania ćwiczenia Rozpoznawanie Akordów  - po zaznaczeniu jedynie interesujących nas trójdźwięków np. durowego i molowego można poćwiczyć i lepiej zapoznać się z opisanymi wyżej trójdźwiękami. Zapraszamy!