Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Skala całotonowa

caloton ikPo gamie (skali) chromatycznej, którą roboczo można nazwać półtonową, czas przyjrzeć się skali całotonowej. Nie jest to tylko wynalazek teoretyczny. Skalę całotonową możesz znaleźć np. w utworach impresjonistów. Ta ciekawa brzmieniowo skala występuje szeroko w azjatyckiej muzyce ludowej, a poza tym najczęściej trzeba ją znać podczas nauki w szkole muzycznej ;) Jak jest zbudowana?

Czytaj więcej...

Gama chromatyczna

ikonkaGama chromatyczna wydaje się bardzo prostym tematem. Mamy 12 półtonów w oktawie w systemie równomiernie temperowanym i te właśnie 12 półtonów ułożonych po kolei tworzy gamę chromatyczną. Wydawałoby się, że nie da się tego tematu bardziej skomplikować. Nic bardziej mylnego! Jest kilka zasad dotyczących chromatyzacji gam, które trzeba znać, choć moim skromnym zdaniem, na pierwszy rzut oka trudno dopatrzeć się w nich sensu…..

Czytaj więcej...

Triada muzyczna

iko2

TriaDa najprościej ujmując to trzy akordy, które “definiują tonację”. Składają się na nią T - Tonika, S - Subdominanta i D - Dominanta. Ten charakterystyczny zbiór akordów pozwala na zharmonizowanie dowolnej tonalnej linii melodycznej. Niestety przy nazywaniu tego tworu zapominano w nazwie dodać literkę S - wówczas nie byłoby żadnych problemów z zapamiętaniem co to jest ;) Ale damy sobie radę…

Czytaj więcej...

Interwały charakterystyczne w gamie durowej

int es rozwJeśli chodzi o interwały w gamie przyzwyczajeni jesteśmy, że są to interwały „standardowe” – czyli czyste, wielkie i małe. Ale okazuje się, że między stopniami gam znajdują się też interwały zwiększone i zmniejszone. Ponieważ nie ma ich zbyt wiele w gamach, to właśnie te interwały nazywamy interwałami charakterystycznymi.

Czytaj więcej...

Interwały charakterystyczne w gamie molowej

ikonkaInterwały charakterystyczne w gamie molowej to kolejna rzecz, którą obowiązkowo trzeba znać. W porównaniu do interwałów charakterystycznych w gamie durowej, o której już pisałam, jest tego troche więcej, ale cały czas są to po prostu interwały zwiększone i zmniejszone powstajace pomiędzy stopniami gamy. Z pewnością da się tego nauczyć :)

Czytaj więcej...

Rozwiązania dysonansów

ikonkaZ ostatniego artykułu wiesz już czym są konsonanse i dysonanse. Czas więc zająć się rozwiązaniami dysonansów. Konsonanse nie potrzebują rozwiązania, bo są zgodnie brzmiące dla naszych uszu. Inaczej jest z dysonansami. Jako ostro brzmiące i budzące niepokój należy zrobić wszystko, żeby sytuacja taka trwała jak najkrócej i rozwiązać taki dysonans na konsonans.

Czytaj więcej...